Facebook- záchranca života?


Je sledovanie príspevkov na Facebooku umelou inteligenciou alebo správcami siete pozitívom alebo naopak? Ako prvé nás asi napadne, že takéto sledovanie zasahuje do nášho súkromia a tvorí možnosť cenzúry, teda skôr nás napadne negatívna stránka tejto veci. Dôležité je, akým smerom sa toto sledovanie využíva. Sledovaniu asi nezabránime a bežný užívateľ to neovplyvní, teda nech sa táto „špionáž“ vyžíva aspoň pozitívnym smerom. Verte tomu alebo nie, ale určitá kontrola osobných príspevkov a profilu môže byť nakoniec veľkou pomocou, ako nás o tom presvedčila relatívne nová služba Facebooku pre amerických užívateľov .

facebook

Zatiaľ čo v Európe sa stretávame skôr s negatívnymi stránkami tohto sledovania, určitým strachom a nedôverou voči kedysi veľmi populárnej sieti Facebook, v USA nie je takáto kontrola strašiakom, ale zachraňuje životy.
Možno si teraz pomyslíte, že s tou záchranou životov som to možno zveličil, nafúkol, ale vo svojej podstate to je naozaj pravda. Síce nemám dostatočnú znalosť o konkrétnych prípadoch záchrany života, ale stanovený princíp nasvedčuje pravdepodobnosti záchrany a to aj do budúcna. Ide o to, že pokiaľ je americký užívateľ Facebooku vystavený komentom, statusom, či textom charakteru šikany alebo na oko ozaj nepríjemných textov, umelá inteligencia na text upozorní správcov tejto sociálnej siete, ktorí vzápätí zakročia a poškodeného užívateľa kontaktujú, či je v poriadku a napíšu mu niekoľko povzbudivých viet, ktoré by mali zabrániť možnej samovražde či vážnemu ublíženiu na zdraví.

zoufalost

Teda zásah zo strany správcov prichádza v prípade, kedy sa na základe obsahu textu zdá situácia nepríjemne vážna. Pozornosť na seba môže prilákať i sám užívateľ, ak má jeho status samovražednú či podobne vážnu tendenciu. A pokiaľ dotyčný užívateľ odmieta odpovedať či komunikovať, Facebook kontaktuje jeho známych v priateľoch a informuje ich s prosbou, aby zabránili možnej samovražde tohto človeka, respektíve aby ho skúsili kontaktovať.