Stop tvrdej vode


Voda je vzácnosť a mnohí si to stále neuvedomujú. V domácnosti máme väčšinou vodu dotiahnutú z verejného vodovodu. Možnosť získať vodu do domácnosti je aj pomocou studne. Studňu si dáva vykopať čoraz viac ľudí. Ide o lacnejšiu alternatívu napojenia na vodu a takisto je studňa v niektorých prípadoch jediné riešenie. Vodu v domácnostiach máme, ale koľkí z nás poznajú aj je kvalitu? Málokto si dá urobiť rozbor vody, aby zistil, v akom pomere sú látky vo vode obsiahnuté. V prípade pitnej vody sa používajú rôzne prípravky na zneškodnenie nežiadúcich látok a preto by sa v nich baktérie ani ťažké kovy nemali vyskytovať. V prípade studničnej vody však neviete, na akú vodu natrafíte. Preto by mal každý rozmýšľať nad hygienickým rozborom vody.

voda

Hygienický rozbor vody je jednoduchá záležitosť, ktorá vám odhalí prítomnosť látok vo vode. Veľmi obľúbený je test kvality vody, ktorý si môžete urobiť aj doma. Test kvality vody je zameraný najmä na pH. Hodnota pH určuje kyslosť a zásaditosť vody. Postačí vám na to papier s indikátorom a farebná stupnica na vyhodnotenie výsledku. PH je dobre vedieť najmä v bazéne a vírivke.

voda

Pri kvalite pitnej vody sa zameriavame najmä na jej tvrdosť. Príliš tvrdú vodu odhalíte aj bez rozboru. Ako? Po varení ostáva vodný kameň v kanvici či na hrncoch. Nežiadúci jav je takisto tvorba vodného kameňa v práčke či umývačke riadu. Tvrdá voda a špeciálne vodný kameň vám môže veľmi rýchlo zničiť práčku. Tvrdá voda je problém takisto pre kávovar. Úzke trubky na kávovaroch, cez ktoré preteká voda sa môžu zaniesť vodným kameňom a kávovar je nefunkčný. Tvrdá voda je problém estetický, praktický, ale takisto nie je vhodné tvrdú vodu dlhodobo piť. Na spotrebiče je síce možnosť kúpiť odstraňovač vodného kameňa, ale máte jednoduchšiu možnosť. Zaobstarajte si zmäkčovače vody.