Viac o dopade plastov na morské živočíchy


Plastové výrobky predstavujú pre prírodu značný problém.  Keď sa začali pred viac ako 50 rokmi vo veľkom vyrábať a používať na takmer všetko, čo nás napadne, veľmi sa na ekologický dopad nehľadelo. Množstvo vyprodukovaných plastov postupne vzrastalo a dosiahlo mieru, keď si musíme všetci priznať, že máme problém.  Postupne sa vraciame k šetrnejšiemu prístupu k životnému prostrediu, a tak je to správne. Napriek tomu, že sa vo vedeckých kruhoch nedávno objavila prvá lastovička hlásajúca nádej v odbúravaní plastov, keď v laboratóriu s trochou šťastia objavili enzým schopný rozkladať plasty, cesta ku odplastovaniu našej milovanej planéty bude ešte dlhá a kľukatá. Viete aký dopad majú na krehký morský ekosystém?

odpadky

·         Na hladine.Ak sú úlomky plastu dostatočne malé, môžu sa vznášať pod hladinou spolu so zooplanktónom. Do kategórie zooplanktónu zaradzujeme kryl, medúzy či rôzne červy,  ktoré sú potravou pre mnohé živočíchy, ktoré ho filtrujú. Či už ste potom tuleň alebo veľryba, keď sa Vám raz dostane pomedzi zuby s malými živočíchmi aj kúsok plastu, zhltnete ich spolu. Rovnako sú na tom aj morské vtáky, ktoré lovia živočíchy pri hladine a potom ich dokonca nosia mláďatkám. Verte, nie je to žiadna dobrota.

nečistota

·         Na dne.Medzi živočíchy, ktoré hľadajú potravu rozvírením bahna na dne mora, patria napr. sviňuchy alebo holotúrie, nazývané aj morské uhorky. Rovnako ich nájdeme aj v mušliach alebo slávkach. Úlomky plastov sú nájdené niekedy až u tretiny ulovených rýb. Je dôležité si uvedomiť, že mnohé z nich končia na tanieri. Zarážajúce je, že často nejde len o pasívne náhodné prehĺtanie plastov, ale niektoré živočíchy ich vyhľadávajú zámerne.

·         Zámena podmienená tvarom.Morské živočíchy si často pomýlia plávajúce úlomky za niečo, čo sa bežne nachádza v ich jedálničku, napr. pelety pripomínajú rybie vajíčka.

nepořádek

·         Zámená podmienená vôňou.Mnohé morské vtáky a ryby sú priťahované k zvyškom plastu jeho vôňou. Môže to znieť zvláštne, ale vysvetlenie je jednoduché: keď kryl pojedá riasy, ktoré sa často prichytia na vznášajúce sa predmety, uvoľňuje sa do okolia dimetylsulfid, ktorý láka a mätie živočíchy hľadajúce kryl.

·         Zámená podmienená farbou. Pri zameraní sa na farbu a konzistenciu plastov si je možné tiež všimnúť isté rozdiely, napr. pri skúmaní tráviacej sústavy karety je badateľný istý vývoj. Mladé si veľmi nevyberajú, ak nejaká farba mierne prevláda, je to biela. U starších kariet výrazne prevládajú priesvitné tašky a vrecká, ktoré sú ľahko zameniteľné za medúzy.