Zvieratá vhodné pre deti


Deti a zvieratká, večná dilema rodičov.

Kedy je vhodné dieťaťu zaobstarať 

zvieratko a na čo by sme sa pri výbere

budúceho člena rodiny mali zamerať?

 

Každé dieťa túži po zvieracom kamarátovi

Mami chcel by som zvieratko!

Kúzelná veta, ktorú počuje jedného dňa hádam každý rodič. Nasleduje dilema, či je správny čas priviesť do rodiny nového člena. Na čo by sme sa pri zvažovaní nad kúpov zvieratka mali zamerať?

1. Názor ostatných členov rodiny

Je veľmi dôležité aby s príchodom zvieratka boli oboznámený všetci členovia domácnosti. Každý má právo na svoj názor a nie je vhodné kupovať zvieratko s ktorým ostatný nesúhlasia, je im proti srsti či sú na neho alergický. Koniec – koncov bývať budete všetci spolu.

2. Otázky, otázky, otázky

Ak ste sa už rozhodli, že zvieratko kúpite, je potrebné naštudovať si podmienky do ktorých musí prísť. Sú zvieratká ktoré potrebujú viac starostlivosti ako ostatné a to treba zohľadniť už pri výbere. 

3. Koľko budem mať času?

Ak máme ešte malé deti, je viac ako isté že nakoniec väčšia časť starostlivosti pripadne rodičom. Položte si teda otázku koľko času reálne budete mať na starostlivosť o malého chlpáča. Ak nechcete podriadiť svoj voľný čas na úkony spojené so starostlivosťou o zvieratko, porozmýšľajte radšej nad kúpou iného zvieratka.

4. Finančná situácia

Aj zvieratká musia jesť a to každý deň. S tým súvisia určité náklady, ktoré budete musieť zarátať do pravidelných výdavkov. Ďalšími pravidelnými výdavkami môžu byť podstielky do wc, vitamíny či iné veci potrebné na zabezpečenie pohody a zdravia zvieratka.

Naštudovali ste si všetky možnosti?

Najčastejšie druhy zvieratiek

Toto je pár najvhodnejších parťákov pre deti. Ktoré z nich by Vám a vašej rodine najviac sedelo?

1. Škrečok

Výhody tohto malého chlpatého stvorenia sú hlavne jeho samostatnosť. Škrečkovi nevadí ak ste celý deň v práci, oproti tomu pes alebo mačka by mali s absenciou člena rodiny problém. Deň trávia hlavne spánkom. Rovnako nie sú náročný na stravu. Vašou hlavnou úlohou bude zabezpečiť mu dostatok stravy a čistú klietku. 

K nevýhodám patrí jeho obrátený režim. Keďže cez deň spí, svoju energiu si vybíja hlavne v noci. Ak máte plytký spánok škrečok by Vám mohol svojím hraním rušiť spánok. Pre svoju rýchlosť a veľkosť nie je vhodný k malým deťom. Je to majster schovávania a veľký milovník voľne ležiacich káblov.

 

2. Rybičky

Výhodou rybičiek je absencia zvuku. Ak ste typ, ktorý má rád svoj pokoj a vyrušujú ho zvieracie zvuky, sú akváriové rybičky pre Vás to pravé. Na výber budete mať z nekonečného množstva veľkostí, druhov, farieb a variácií. Vašou hlavnou úlohou bude kŕmenie a čistota v akváriu. Pri dodržiavaní jednoduchých odporúčaní budete čistiť akvárium raz za dva týždne, poprípade mesiac. Rybičky nepotrebujú vychádzky ani prítomnosť človeka. Sú teda ideálne pre večne zaneprázdnených ľudí.

Nevýhodou je vstupná investícia. Je pravdou, že na začiatok budete musieť zaobstarať akvárium, rybičky, rastliny, filtre či ohrev vody. Je to väčšia investícia ale zároveň je to iba štart. Neskôr Vám postačí iba pravidelná kúpa krmiva. Rybičky sa nehladkajú. Ak vaše ratolesti túžia po zvieratku s ktorým sa budú maznať, rybičky to určite nebudú.

 

3. Mačka

Jeden z najznámejších domácich miláčikov. Mačka je majestátna a inteligentná. V neposlednom rade musíme pochváliť jej čistotnosť, ktorá prichádza tak nejak automaticky. Opäť máme na výber z mnohých druhov, veľkostí a typov náročnosti. Mačka je zviera terapeut. Svojim intenzívnym pradením dokáže podporiť relax svojho majiteľa. Nie je bezvýhradne naviazaná na človeka. Áno potrebuje jeho spoločnosť ale ak ostanete dlhšie v práci či mimo dom, znáša vašu neprítomnosť lepšie ako pes.

Nevýhody môžu prísť v podobe chlpov na látkových častiach domácnosti. Mačka totiž rovnako ako ostatné zvieratká s kožúškom presrsťuje. Myslite aj na to, že ak jej nezabezpečíte dostatok škrabadiel či hračiek, môže si to kompenzovať na nábytku. 

Mačka miluje gauče

4. Pes

Najlepší priateľ človeka- to snáď hovorí za všetko. Je verný, trpezlivý a urobí pre Vás čokoľvek. Pravidelné vychádzky podporia Vaše zdravie. Máte zviera, ochrancu a priateľa v jednom balení. Pes miluje hranie, aport, vychádzky a je silno naviazaný na svoju rodinu, ktorú miluje. Vybrať si môžete z množstva rás, veľkostí, pováh aj dĺžok kožúška.

Aj najobľúbenejšie domáce zvieratko ale má svoje negatíva. Jedným z nich je naviazanie na svoju rodinu. Pri dlhšej dobe bez nej je pes nesvoj a môže trpieť depresiou, ktorá sa môže prejaviť aj zavíjaním či odmietaním jedla. Psíka musíte všetko naučiť – učenie na čistotu a vyprázdňovanie na správne miesto mu trvá rôzne dlhý čas. Rovnako ako zvládnutie základných povelov. Na to potrebujete istú dávku trpezlivosti, ktorá sa Vám ale určite vyplatí.