Záhrada a meditácia


Žijete v dome a máte záhradu. Máte na záhrade kút, ktorý nevyužívate, čo s ním ? Spravíme si útulný  záhradný kútik pokoja a meditácie. Na začiatok si povieme o tom, čo to meditácia vlastne je a odkiaľ pochádza.
Meditácia
Meditácia je stav mysle, uvoľnený upokojený stav mysle, alebo ak chcete ne-mysle. Je to stav, kedy naša myseľ pracuje len veľmi obmedzene, a tým sa celé naše telo upokojuje a cítime blažený pocit oddychu a relaxácie.kameny zen.jpg
Ako meditovať ?
Choďte von, do záhrady, nájdite si nerušené miesto. Alebo si ho nerušeným spravte, vezmite si podložku. Alebo môžete sedieť aj priamo na tráve, budete tak viac prepojení so zemou a jej energiou. Zatvorte oči, aby vás nič nerušilo. Pomaly sa sústreďte na svoj dych. Dýchajte zhlboka, pomaly a preciťujte každý nádych, cíťte ako do vás vchádza životná energia. Ako kyslík preniká vašim telom a napĺňa ho životnou energiou. Predstavte si túto energiu ako žlté, žiarivé hrejúce svetlo, ktoré prechádza kúsok po kúsku vašim telom. Predstavte si pomaly postupuje zhora nadol, precíťte to. Máte všetko čas, nikam sa neponáhľajte. Sústreďte sa na každý nádych a vytlačte z mysle všetky ostatné myšlienky, ak sa ukážu, pozorujte ich a nechajte ich zmiznúť. buddha.jpgNádych za nádychom a nič iné si nevšímajte. Najprv to praktizujte len pár minút denne, ideálne sú tri minúty. Postupne čas zvyšujte, až sa dostanete na hranicu dvadsať minút denne, čo je ideálny stav. Zaručene sa po takomto cvičení u vás na záhrade budete cítiť lepšie, plný života a energie. Je dokázané, že príroda pôsobí upokojujúco na organizmus človeka, preto je lepšie meditáciu precvičovať vonku. Ideálne práve u vás v záhrade. Kúsok záhrady si vyčleňte presne pre túto aktivitu a zaručene uvidíte časom výsledky, dôležitá je disciplína, bez nej to nemá zmysel. Tak na čo čakáte, ide sa do záhrady, s podložkou alebo ja bez.