Ako vybrať ideálne dvere do vašej domácnosti


Dávnejšie bol výber dverí veľmi jednoduchý. V podstate sme poznali iba klasické dvere, ktoré sa zavesili na pánty do zárubne. Dnes je to ale podstatne iné. Môžete si vyberať z desiatok rôznych druhov dverí, zárubní, kovaní, farieb, tvarov a materiálov. Ak teda ešte neviete, ako budú vyzerať tie vaše dvere, prinášame vám stručný prehľad najčastejšie používaných riešení.
stavba v moři

Materiály
– Klasické dvere sa aj dne najčastejšie vyrábajú z drevotriesky.
– Ak chcete obyčajné dvere, môžete siahnuť taktiež po odľahčenej drevotrieskovej doske.
– Praktická, ľahká a hlavne lacná je taktiež výplň z papierovej voštiny. Papierová voština je používaná najmä pri lacnejších kúskoch, takže ide prirodzene o menej kvalitný materiál. Väčšinou je potiahnutá fóliou, ktorá takpovediac všetko drží pokope.
– Pre tých náročnejších je tu samozrejme aj masívne drevo. V tomto prípade ale hovoríme o naozaj ťažké kúsky.
– Dreve sa dnes vyrábajú taktiež z hliníku, alebo iných zliatin. V tomto prípade môžete siahnuť aj po bezpečnostných, alebo protipožiarnych dverách. Výhodou hliníku je najmä jeho jednoduchá údržba, odolnosť a dlhá životnosť.
– V súčasnosti sú veľmi obľúbené aj sklenené dvere.

Zárubne
– V kurze sú najmä takzvané befalcové zárubne, ktoré doslova splývajú s dverami. V klasických, teda falcových zárubniach je rám dverí viditeľný po celom ich obvode.
– Ďalšou možnosťou sú bezzárubňové dvere.
posuvné sklenené dvere na terasu
– Vo svojej domácnosti môžete využiť aj posuvné systémy. V tomto prípade máte na výber viacero možností, ako napríklad puzdrové zárubne, pri ktorých dvere akoby vchádzali do steny, alebo závesné koľajnice. Dobrá rada znie, že posuvné sklenené dvere pôsobia najlepšie. Platí to najmä v prípade väčších rozmerov. Tieto dvere dokážu navyše interiér nádherne opticky zväčšiť a presvetliť.
– Pre náročných a tých, ktorí majú radi naozaj netradičné kúsky, sú tu taktiež otáčacie dvere.