Som mama. Čo ďalej?


Byť mamou je tá najúžasnejšia vec, ktorú môže žena zažiť. Od momentu zistenia gravidity prechádzame rôznymi zmenami. Avšak aj obdobie tehotenstva je istým spôsobom krásne. Pocit, že privedieme na svet nového človeka je na nezaplatenie. Po období tehotenstva prichádza menej príjemná časť akou je pôrod. No a nakoniec nastane tá očakávaná chvíľa. Som mama. Ale čo teraz?

matka

V mnohých z nás sa po narodení dieťaťa dostaví aj strach. Je to strach zo starostlivosti, zodpovednosti a taktiež výchovy nášho dieťaťa. Od teraz sa už nemusíme starať len o seba ale máme niekoho kto je našou súčasťou. Nemalo by nám to spôsobovať len obavy ale aj radosť. Šťastie, že sa môžeme o niekoho postarať a dať mu základy do jeho života. Vybudovali sme si rodinu.

Podľa môjho názoru nie je vôbec potrebné si plánovať čo bude nasledovať. Ako každá vec v našom živote aj rodičovstvo by malo plynúť prirodzene. Mali by sme dbať na našu intuíciu a neriešiť zbytočnosti. Ideálne je si však stanoviť aspoň základné pravidlá medzi rodičmi aby sme dieťa zbytočne nezmiatli. Ak bude dostávať rôzne príkazy od rodičov, ktoré sa budú výrazne odlišovať nie je to veľmi dobré. Je potrebné zosúladiť výchovu s vaším partnerom.

Neexistuje žiadny návod ako byť dobrou mamou. Najideálnejšie je si toto obdobie iba užívať a riešiť každú situáciu tak ako príde. Na mnoho vecí sa pripraviť nedá. Byť mamou je práca na celý život. Ak však k výchove budeme pristupovať s láskou a poctivo určite sa nám to vráti. Čakajú nás prvé roky materskej dovolenky, kedy budeme mať dostatok času si na tento fakt navyknúť a prispôsobiť sa. Tento čas je určený na to aby sme boli pri našom dieťati tie najdôležitejšie prvé rôčky. Sú to chvíle zblíženia sa medzi matkou a dieťaťom.

dítě

Ako som už spomenula vyššie neexistuje nič čo by nám povedalo čo bude nasledovať. Vieme sa pripraviť iba na bežné veci akými sú bežné detské choroby a starostlivosť o bábätko. Viac však urobiť nevieme a nie je to ani dobré. Najlepšie je nechať veci plynúť prirodzene a tešiť sa na každú chvíľku s naším dieťaťom.