Skoncujte s prokrastináciou


Určite ste to už zažili aj Vy – odložili ste prácu, ktorú ste mali vykonať v daný deň na deň ďalší, poprípade posunuli ju na iný čas a pustili sa do jednoduchšej alebo ste si pustili ďalšiu časť seriálu. Odkladanie vecí, ktoré potrebujeme mať nutne hotové, sa odborne nazýva prokrastinácia. Najčastejšie tento jav poznajú asi vysokoškoláci, ktorí majú na krku mnoho deadlinov na zadania a seminárne práce. Typické posúvanie vecí na iný čas pozná každý z nás, no kedy je tento stav chorobný? Jednoducho vtedy, keď to človek už nezvláda, ak ho napríklad kvôli takejto prokrastinácii vyhodia zo školy, či z práce.

google

Čo je to vlastne okrem odkladania?Okrem iného, je to aj isté moderné lákadlo. Dnes už máme všetky vedomosti a mnoho zábavy, napríklad v podobe spomínaných seriálov, naservírované priamo na tácke – na internete. Stačí sa len natiahnuť a všetko je naše – nespočetné množstvo informácií a my sme dennodenne rozptyľovaní. Preto prvou radou ako sa prokrastinácii vyhnúť je nezostať on-line. To ale však nie je ľahká úloha, preto na to boli dokonca vyvinuté softvéry, ako napríklad Freedom. Ten Vás s radosťou odpojí od internetu na taký dlhý čas, aký mu zadáte. Ďalej je tu pojem – rozhodovacia paralýza – čoho výsledkom je taktiež prokrastinácia. Deje sa to tak, že ak máte pri rozhodovaní príliš veľa možností, uvažovanie nad nimi Vás vyčerpá natoľko, že si nakoniec nevyberiete žiadnu a objaví sa prokrastinácia. Nepremýšľajte toľko nad možnosťami, namiesto toho sa do nejakej okamžite vrhnite.

škola

Ďalšou radou je upratať si pracovný priestor. Môže sa to zdať smiešne, no miesto, kde pracujeme má na našu produktivitu neskutočne vysoký dopad. Pokiaľ máme na stole príliš veľa vecí a chaos, aj to nás môže vyrušovať pri práci. Takisto je dobré si veci rozkúskovať na menšie časti a plniť jednu časť za druhou. Je dobré, všetko si to zapísať a napríklad škrtať, aby ste si boli schopní uvedomiť Váš progres, z čoho budete mať dobrý pocit a to Vás posunie ešte ďalej. Každý z nás sa ale musí so svojou prokrastináciou popasovať sám.