Kde sa podela dôvera medzi ľudmi


Pamätáte sa ešte na časy kedy vaša najväčšia starosť bola aby vás nevidel niekto známy tam kde nemal?  Táto doba je už nenávratne preč a dnes stačí mať pri sebe mobilný telefón, dokonca vás nemusí sledovať ani žiadna tajná služba, stačí iba nainštalovať do vášho mobilu tú správnu aplikáciu a stanete sa otrokom ani neviete ako. Aplikácie na sledovanie polohy alebo prípadne aj celej aktivity sú dnes dostupné nielen pre chytré telefóny s Androidom ale nijako za nimi nezaostáva ani ich najväčší konkurent Iphone. Ak ste presvedčený že vám sa to nemôže stať, musíme vás vyviesť z omylu pretože jediná vec ktorá je k tomu potrebná je váš telefón. Samotná aplikácia je nenáročná a väčšinou beží na pozadí, pričom spotrebúva minimum zdrojov. Preto ak nemáte dôvod sa hrabať  nastavení systému vášho mobilu, väčšinou ani len nepocítite že sa niečo deje. Takéto sledovanie však  má dva aspekty. Pričom obe porušujú vaše právo na súkromie.

bezpečnost.jpg
 
Aj zamestnanci majú právo na súkromie
 
Ak musíte pri práci využívať mobilný telefón zamestnávateľa, očakáva sa od vás istá miera zodpovednosti. No aj samotný zamestnávateľ by mal brať na vedomie že mobilný telefón je iba pracovný nástroj. Ten má predovšetkým slúžiť na vám na prácu a sledovanie vašej polohy alebo aplikácií rozhodne nepatrí do kategórie povolených vecí. Iná vec by bola ak by ste opakovane a bez riadneho zdôvodnenia prekračovali vám pridelený paušál. V tom prípade je jasné že musí nasledovať nejaké nápravné opatrenie ale taktiež len na určitý čas.
 
násilí.jpg
 
Sledovanie najbližších sa nevypláca
 
Nič by sa nemalo preháňať, a starostlivosť o vašich najbližších sem tiež rozhodne patrí. Vaše deti časom vyrastú a budú sa chcieť osamostatniť. Je preto len na vás či z nich vychováte paranoikov ktorý budú mať v mysli zakotvenú predstavu že ich stále niekto sleduje. Alebo zdravo sebavedomých a zodpovedných jediacou, na ktorých sa je možno spoľahnúť. A tak zvážte či sa vám oplatí riskovať že časom začnú vaše deti akosi často zabúdať mobil doma. No ani náhodou to nebude zo zábudlivosti, ale skôr z obavy že ich stále iba kontrolujete.