Bez peňazí ťažko, s peniazmi ešte ťažšie


Finančná gramotnosť je niečo, čo mnohým ľudom v dnešnej dobe chýba. Je to možno tým, že sa to neučí na základných, stredných alebo vysokých školách alebo tým, že dnes je tých informácii obrovské množstvo z každej strany. Zo všadiaľ sa na náš chrlia informácie o tom, čo je pre naše financie najlepšie a skade získať ďalšie financie na život. Nie je to len tak jednoduché zorientovať sa vo všetkých informáciách, preto by nám mali základ dať naši rodičia.

investice.jpg

Prečo sa naučiť finančnej gramotnosti?

Všetko má svoje výhody a nevýhody, ale v prípade finančnej gramotnosti radšej predstavíme tie výhody, ktoré sú nezaplatiteľné akýmikoľvek peniazmi na svete. Naučiť sa narábať s financiami je skrátka  na nezaplatenie.

  • Keď viete podľa ktorého čísla sa máte orientovať v úveroch, tak vás v bankách neoklamú na rôznych skrytých poplatkoch.
  • Keď viete o finančnej gramotnosti, tak dokážete vyžiť tak, aby ste nemuseli každý mesiac netrpezlivo vyčkávať na výplatu alebo nebodaj pár dní pred výplatou si požičiavať. To sú stavy, ktoré zažívajú domácnosti na Slovensku alebo aj inde vo svete, ktoré si nevedia rozdeliť peniaze, ktoré majú na celý mesiac. Nehovoriac o tom, že si nevedia ani nič ušetriť z výplaty, pretože keď majú peniaze, tak ich míňajú úplne bezhlavo.

mince.jpg

  • Aspoň jeden člen domácnosti by mal vedieť narábať inteligentne s financiami, aby ste neboli v mínuse. Je to veľmi dôležité, pretože keď aspoň jeden človek vie narábať s financiami, tak vás vie v domácnosti usmerniť a dať vám rady, ktoré vám len tak niekto nepovie sám od seba. Lebo v dnešnej dobe chce každý hrabať len pre seba a nie rozdávať dobré rady iným ľudom. Radšej si to nechá pre seba. Lebo však iný ľudia by z toho tiež mohli náhodou profitovať.
  • Finančná gramotnosť je znalosť, ktorá vám pomôže ušetriť zopár eur a vy si budete môcť kúpiť niečo, po čom už dávno túžite. Nejaký detský sen, po ktorom už dávno túžite.

Tak nezabudnite, že v živote vám nikto nič nedá zadarmo.