Iná ryba, iná udica


Dravú rybu neulovíte tým istým spôsobom ako napríklad kapra. Chce to inú techniku, inú dávku trpezlivosti a skúseností. Vďaka týmto rozdielom v technikách lovu už v minulosti vznikali rozličné typy udíc. Najvýraznejšie to poznať na muškárskej udici, pri ktorej sa používa úplne odlišná technika lovu. Pri love na mori sú najužitočnejšie veľké navijaky a možnosť udicu pripevniť na loď. Žraloka by sme asi márne vyťahovali s kaprárskou udicou.

udice

Najbežnejšie sú teleskopické udice

Každý rybár začiatočník dostane do ruky teleskopickú udicu. Prečo je tomu tak? Teleskopická udica ponúka rybárovi pohodlie skladovania spojené s jednoduchým transportom. Udicu stačí jednoducho zasunúť a možete pokračovať na iné miesto v revíre. Menšie modely sa pohodlne vojdú do bežného ruksaku a preto je v okolí riek a jazier vidieť množstvo rybárov na bicykloch, ktorých rozoznáte iba vďaka klobúku alebo taške plnej rýb.

Možno na prvý pohľad teleskopická udica nepôsobí pevne práve kvôli vysúvacím dielcom. No netreba sa ani buchnúť po peňaženke aby ste si zaobstarali vysokokvalitný model, ktorý unesie váhu niekoľkých kilogramov. Výrobcovia udíc sa totiž sústredia na ľahké a pevné materiály. V spojení s pohodlnou rukoväťou, nízkou váhou pri prenose a skladnosťou, niet divu, že si teleskopické udice vydobyli prvé miesto medzi ostatnými typmi udíc. Vhodné sú na takmer všetky techniky lovu, od vláčenia až po nahadzovanie ťažších krmítok pre kapre. Pri kvalitnom a dobre vyhotovenom modeli, dokážete vytiahnuť naozaj veľké a krásne kúsky.

prut

Bežné ceny teleskopických udíc začínajú od 25 eur, no tie sú vhodnejšie pre začiatočníkov. Za pár eur navyše však môžete vlastniť krásnu teleskopickú udicu od známejších výrobcov, ktorá určite poteší každého rybára. Netreba sa báť nekvalitných plastov. Výrobcovi kombinujú najmodernejšie výrobné postupy aby dosiali skvelú pevnosť v harmónii s pružnosťou udice. Takáto udica by nemala chýbať u žiadneho rybára.