Doplnky 21. storočia


Šperky a iné ozdoby tela sú už od pradávna pre ľudí veľmi dôležité. V minulosti rozdeľovali ľudí na skupiny aristokracie a poddanstva. Neskôr sa niesli v honosnosti a prepychu. V niektorých érach zase slúžili ako platidlo, korisť alebo platidlo.  Avšak šperky neboli jedinými ozdobami tela. Tetovania rozhodne patria k móde nie len 21. storočia, ale aj histórie, jedná sa totiž o skrášľovanie tela.  V minulosti stačilo vlastniť ihlu, atrament a silu spojenú s odvahou. Tak ako väčšina vecí, aj tetovanie vstúpilo do dejín práve v Ázii, konkrétne sa jedná o Japonsko. Prvé tetovania sa ale nenachádzali na bežných častiach tela, ale na hlave. Tetovanie bolo zaužívané už v praveku a rozšírilo sa až do Afriky.

tetování

Čo sa šperkov týka, už dávno boli obľúbené nie len kvôli cene a hodnote, ale hlavne kvôli kráse. Nuž v 21. storočí tomu nie je inak. Dokonca by sa dalo tvrdiť že hodnota šperkov a doplnkov vo všeobecnosti sa rapídne zvýšila. Dnes nachádzame rôzne druhy doplnkov či už sa jedná o náhrdelníky, náušnice, náramky alebo hodinky.

Dnes ich nosia prevažne ženy, avšak len o pár percent. Muži si taktiež veľmi radi nasadia ťažkú retiazku zo zlata či striebra a mosadzný prsteň. V minulosti to boli práve muži ktorý nosili tieto doplnky. Dnes je to však skôr pripisované ženám. Zároveň, dnes šperky a doplnky tvoria najmä dekoratívnu funkciu. Opäť, v minulosti tomu tak určite nebolo.

černoška

Čo sa však zachovalo je významovosť doplnkov. Stále sa nosia smútočné šperky, napríklad na pohreby v čiernej farbe. Hodinky na ruke predstavujú elegantnosť a inteligenciu. Do popredia sa dostáva aj tetovanie ktoré ma čoraz viac a viac ľudí, a medzi pohlaviami je to takmer vyrovnané. Prsty na rukách nájdeme skôr ženám, no obrúčka vyjadruje manželský zväzok už niekoľko storočí, a v tom prípade ju nosia aj muži.
Asi najobľúbenejšími šperkami sú náušnice a prstene. Náhrdelníky sa nosia, no v 21. storočí do módy vstupujú elegantné a takmer neviditeľné doplnky.