A čo tak siahnuť po francúzštine?


Hovorí sa mu jazyk lásky a umenia. Keď ste mali počuť francúzsky jazyk v televízii, rádiu alebo ste ho možno započuli medzi dvoma cudzincami, určite nám dáte za pravdu, že je to skutočne ľubozvučný jazyk. Hoci je nesmierne ťažký nielen na výslovnosť, ale i gramatiku, nesmieme mu odobrať jeho nádhernú čistotu a znenie. Nie nadarmo sa hovorí, že je jazykom básnikov a umelcov.

vlajka

Francúzština je skutočne pôvabná. Nehovorí sa ňou len vo Francúzsku, ale i v iných frankofónnych krajinách ako je Belgicko, niektoré krajiny Afriky, Maurícius, Nová Guinea a iné. To, že sa neučí na základných a stredných školách v takom množstve ako angličtina, má svoje opodstatnenie. Avšak kto sa chce v budúcnosti venovať napríklad právu a diplomacii, preňho je tento jazyk ako stvorený!
Ovládať ho je niečo stále nezvyčajné, pretože len málo ľudí si dá za cieľ priučiť sa mu. Vďaka nemu vás pri návšteve Francúzska Francúzi ocenia. Milujú, keď cudzinci ovládajú ich jazyk. Sú naň priam hrdí a nechcú, aby sa vytratil z ich končín.
Budete si môcť prečítať mnoho slávnych diel, ktoré sú dnes síce preložené, no čítať ich v rodnom jazyku prináša na autenticite. Francúzi sú majstri v komédiách a komediálnych seriáloch. Vďaka ovládaniu ich rodnej reči budete môcť po týchto veciach siahnuť i vy.

Možno sa časom rozhodnete študovať francúzsky jazyk ako učiteľský smer alebo ako prekladateľstvo. Pokiaľ áno, smelo do toho! Na Slovensku je len málo univerzít, ktoré sa tomuto nádhernému jazyku venujú, no ak budete skutočne dobrí a budete na sebe pracovať, možno sa vám podarí získať štipendium do Francúzska. A verte, tam je to už o inom!
A pokiaľ nie, stále existuje program Erasmus, ktorý vám to môže umožniť. Môžete byť skutočne perfektný a učiť na základnej, či strednej škole a ponúkať tak príležitosť pričuchnúť si k jazyku lásky i iným ľuďom. Verte či nie, časom to každý ocení a bude na vás s láskou spomínať.

rozvod

A dôvody, prečo sme vám vybrali práve tento? Pretože si myslíme, že je nielen nádherný, ale i potrebný, priam nevyhnutný napríklad v obchodnej sfére. Vedieť ho znamená rozšíriť si obzory a pričuchnúť i k práci, ktorá bez jeho ovládania nie je vykonávateľná. V dnešnej dobe nájdete množstvo ponúk, kde sa vyžaduje. Tak prečo ho nevedieť?