Domy a ich okná (drevené, plastové, či hliníkové?)


Pochopiteľne každý dom potrebuje okná, platí to nielen v prípade rodinných domov a bytoviek, ale aj firemných či administratívnych budov. V súčasnosti sa ale v mnohých prípadoch stretávame s odlišnými typmi okien, všade sa môže lepšie hodiť niečo iné a každý má takisto nejaký ten svoj preferovaný štýl. A aby sa pri výbere okien prispôsobil týmto faktorom, má na výber z niekoľkých druhov okien, čo sa delia hlavne podľa materiálu svojich rámov. Najznámejšie sú teda napríklad plastové, hliníkové, či drevené.

dom, bývanie

Tie drevené vyzerajú naozaj sympaticky. Sú ideálnou súčasťou chatiek a rekreačného sídla niekde v prírode. Svojim dizajnom vlastne prinášajú kus prírody aj do obývaných priestorov. K ich nevýhodám sa však radí pomerne náročná údržba, starostlivosť a z hľadiska týchto faktorov teda nie práve ideálna životnosť, hoci dlhá životnosť drevených okien sa dá dosiahnuť práve v prípade príkladnej a pravidelnej údržby, čo ale nie je vyhovujúca možnosť pre každého.

okná, dom

Potom sú tu tie plastové, ktoré sú všeobecne veľmi dobre známe. A to z dôvodu, že sa radia k tým najpredávanejším, často sa s nimi stretávame aj v bytoch, hoci samozrejme nielen tam, ale takmer všade. Dôvodom je ich relatívne nízka cena, prístupná pre väčšinu spotrebiteľov. Najmä v porovnaní s ostatnými možnosťami sa cena plastových okien radí k tým najdostupnejším. Aj napriek tomu poskytujú kvalitné izolačné vlastnosti, pomerne solídny dizajn a životnosť asi na 30 rokov.

V prípade hliníkových okien ale vravíme o niečom extra. Ich hlinikove okna cena je vyššia, čo je ale z dôvodu vzácnosti hliníku a jeho popularity (nielen) v stavebnom priemysle, celkom pochopiteľné. K výhodám hliníkových rámov sa radia univerzálne dizajnové riešenia, používajú sa pri veľkých či atypických sklenených výplniach. Hliník je veľmi odolný materiál a takéto rámy majú vysoký životnosť (asi 80 až 100 rokov).