Spôsoby ako stres ovplyvňuje zdravie vášho psaStrata chuti do jedla
Akýkoľvek typ stresu môže spôsobiť stratu chuti do jedla, ale dlhotrvajúci stres môže spôsobiť zníženie telesnej hmotnosti zo zníženého príjmu potravy. To je nebezpečné pre všetkých psov, ale ešte viac pre tých, ktorí začali byť zdravotne kompromitovaní. Napríklad psy, ktoré sú podvyživené, mladé, majú iné zdravotné problémy alebo jedia zle vyváženú stravu.
Navyše, niektorí psi trpiaci stresom môžu začať žuť alebo dokonca jesť nepotravinové objekty. To môže zahŕňať obsedantne žuvanie hračiek, dvier a okenných parapet, alebo olizovanie sa, dokonca až do bodu zranenia.

hafan

Oslabený imunitný systém
Keď sú psy vystresované, telo uvoľňuje hormón kortizol ako súčasť mechanizmu boja alebo uteku. Kortizol pomáha telu reagovať na stresovú udalosť – napríklad tým, že nasmeruje prietok krvi do svalov – ale keď sa stres stáva chronickým problémom, kortizol tiež spôsobuje problémy, ako je slabý imunitný systém. So stresom a napokon potlačovaním imunity nie sú psi schopní bojovať s infekciami alebo chorobami, takže je dôležité minimalizovať stresové udalosti u psov, inak v priebehu času mierny problém sa môže potenciálne stať hlavným problémom.

Hnačka
V stresových situáciách uvoľňuje telo aj adrenalín, ďalší hormón boja alebo úteku. Podobne ako kortizol, adrenalín môže pomôcť psovi prežiť bezprostrednú hrozbu. Napríklad adrenalín zvyšuje srdcovú frekvenciu a krvný tlak, ale tieto dočasné prínosy majú aj nevýhody. Adrenalín spôsobuje zníženie prietoku krvi do čriev a žalúdka, čo môže mať za následok hnačku u mnohých psov. Stresom vyvolaná hnačka sa často objavuje náhle a typicky nie je sprevádzaná inými príznakmi (bez horúčky, bez vracania).

zrzaný pes

Zhoršenie ochorenia
Pre psov, ktorí sú už chorí, stres môže spomaliť proces hojenia. Kortizol má anti-liečivý účinok. Preto sa snažíme nepoužívať kortikosteroidy (lieky, ktoré pôsobia ako kortizol v tele), pretože spomaľujú proces hojenia, kortizol ovplyvňuje našu schopnosť bojovať proti chorobám. Navyše ochorenie zvyšuje stres u psov, vytvára zlý cyklus, z ktorého sa ťažko vymaní.