Funkčné osvetlenie, ktoré navyše šetrí energiou


Aj umelé svetlo má svoje neodmysliteľné výhody a účinky, ktorými pravidelne obohacuje naše priestory. K pravidelným činnostiam v daných priestoroch totiž oceníme osvetlenie, ktoré zlepší viditeľnosť, zabráni našej únave a vďaka ktorému nás nebudú bolieť oči.

V súčasnosti navyše dokážeme získať a umiestniť modernejšie typy osvetlenia, čo sú okrem vyššie spomenutých účinkov úspornejšie k spotrebám elektrickej energie. Je to spôsobené hlavne tým, že za zdroj svetla využívajú svetlo emitujúce diódy (light emitting diode). A v tomto prípade môžeme vravieť o skutočne rôznych formách, či už ide o led žiarovky, reflektory alebo ďalšie led svetla Led produkt s totožnými vlastnosťami a modernou technológiou.

herečka, reflektor, svetlo

Technológiou LED, ktorá z veľkej časti zastupuje súčasný trh a vyradila staré svetelné produkty, čo sú menej efektívne v pomere výkon/spotreba.

Je známe, že tieto modernejšie svetlá, čo používajú princíp svetelnej diódy sú oproti starým zdrojom úspornejšie až o 90%! Tento faktor ako aj ekologické vlastnosti sú dôvodom, prečo sa vyskytujú na dnešnom trhu a je po nich stále väčší dopyt.

Za zmienku ale stojí aj farba svetla, akú vyžarujú. Vo všeobecnosti vravíme o sympatickom bielom svetle, hoci v takomto prípade sa dá prispôsobiť výber konkrétnejšej teploty farby. Tá je pri led produktoch dôležitá a ide o údaj, ktorý sa udáva v Kelvinoch. V skutočnosti máme možnosť vybrať si z tejto ponuky: Teplá biela 3000 K, neutrálna 4000 K a studená biela 6000 K.

svietiaca žiarovka

Možnosťou, ktorá sa najbližšie približuje bežnému svetlu, čo vyžarovali klasické žiarovky je teplé biele svetlo so svojim odtieňom do žlta (resp. do oranžova). Obľúbené je však aj neutrálne svetlo, čo sa najviac podobá tomu prirodzenému, čiže dennému, ktoré do vašich priestorov vniká z vonku. Studená biela pôsobí „modrým“ a chladným dojmom, svoje využitie nachádza napríklad v múzeách a v laboratóriu.